Za titul jednička z tělocviku

Sedmnáctiletý Matěj Svoboda má za sebou první zápas za nymburské dospělé áčko. Dosavadní opora extraligové devatenáctky dostal v Jindřichově Hradci od trenéra Kestutise Kemzury prvních šest minut a jak talentovaný mladík přiznal, ruce se mu klepaly ještě dlouho po zápase.

 

Sedmnáctiletý Matěj Svoboda má za sebou první zápas za nymburské dospělé áčko. Dosavadní opora extraligové devatenáctky dostal v Jindřichově Hradci od trenéra Kestutise Kemzury prvních šest minut a jak talentovaný mladík přiznal, ruce se mu klepaly ještě dlouho po zápase.

Matěj patří nejlepším hráčům juniorské extraligy, ačkoliv je ročník 1996. Zároveň hostuje v prvoligovém Liberci. Nyní ale na vlastní kůži poznal, že nastoupit za první tým Nymburka je docela jiná liga.

„Je to super, že mám první zápas za sebou. Před ním jsem si říkal, že nejsem nervózní, ale nakonec se mi ruce klepaly po něm ještě dlouho večer. Měl jsem pocit, jako bych držel míč v rukách poprvé v životě. Věřím, že až dostanu příležitost příště, bude to mnohem lepší. Myslím si, že taková nervozita je normální,“ řekl po utkání český mládežnický reprezentant.

Matěj měl od USK Praha nabídku odjet s českým juniorským mistrem na juniorskou Euroligu do Litvy, ale nakonec dal po dohodě se nymburským vedením přednost svému plánovanému začlenění do týmu kouče Kemzury.

„Domluvili jsme se, že zůstanu v Nymburce, protože zapojit se do přípravy a odehrát první zápas za áčko pro mě mělo prioritu. A tým je prostě A tým, i když věřím, že odjet s USK by pro mě byl také velký přínos,“ řekl Matěj k tomuto rozhodnutí.

Po svém prvním zápase za Nymburk v Mattoni NBL talentovaný small forward neodjel s týmem zpět. Zůstal na jihu Čech, kde se druhy den ráno připojil k týmu, který bude reprezentovat Gymnázium Nymburk na celorepublikovém finále středních škol 3 na 3. Spolu s ním nastoupí za svou školu Patrik Sarna, Adam Bubeník a Marek Ivan. Čtveřici povede Pavel Beneš. Vítěz turnaje pojede na celosvětové finále do Pekingu.

„Přijde mi to jako taková zábava s kamarády, ale stejně chceme vyhrát. Dokonce máme od tělocvikáře slíbeno, že když se nám to povede, dostaneme všichni automaticky z tělocviku jedničku na vysvědčení, takže nebudeme muset dělat žádné kotrmelce a výmyky na hrazdě. To je výzva,“ smál se Matěj, který se hlavně těší na další zápasy v MNBL.

 

MATĚJ SVOBODA OČIMA MICHALA JEŽDÍKA:

Je to hráč na pozici 3, který může hrát i na pozici 4. Na svůj věk má dobrý svalový korzet a zpevněné jádro těla. To mu umožňuje být stabilní při doskakování a hře 1 na 1. Ve vztahu k věku a tréninkovému zaměření má běžecké schopnosti na solidní úrovni. Musí pracovat na rychlosti nohou a hbitosti. Má dobrou práci s míčem, což není u hráčů na pozici 3 běžné. Společně s jeho stabilitou je to základ úspěchu při hře 1 na 1. Zapojuje se do doskakování na obou stranách hřiště. Potřebuje stabilizovat úspěšnost střelby ze střední a dlouhé vzdálenosti, což je u hráčů aaa replica watches v tomto věku standardní proces. Pracuje na zlepšení spolupráce s hráči ve vnitřním prostoru a na hře zády ke koši. Zapojuje se do individuálního tréninku elitní skupiny BCM, která trénuje společně s hráči družstva mužů. V BCM také pracuje na psychické odolnosti se specialistkou na oblast sportovní psychologie.

BA Nymburk
28.01.2014 - 8:47