Vítězný turnaj v Groningenu

V pátek, v časných ranních hodinách jsme se autobusem vydali na velmi dlouhou cestu do Holandska. V této krásné zemi plné nejen tulipánů, vodních kanálů či větrných mlýnů, se pořádal již 19. ročník mezinárodního basketbalového turnaje Holland Nordic Basketball Tournament, kategorie U20. Termín konání tohoto turnaje byl letos stanoven na 18.4. - 21.4.2014. Místem pak již bylo tradičně město Groningen.

Na turnaji startovalo osm družstev, ktreré byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech. Do skupiny A byly zařazeny tyto týmy: Sabonis Basketball Academy, Gas Terra Flames, Jugla/Sport2000 Riga, Pallacanestro Reggiana SRL. Do skupiny B pak : KK Jance Ljubljana, Eisbären Bremerhaven, CSKA Moskva a BCM Nymburk. Ve skupinách se hrála utkání každý s každým na 4 x 8 minut. První dva týmy postupovaly do semifinále a druhé dva týmy do bojů o 5. - 8. místo.

V prvním našem utkání jsme v sobotu v 9:25 narazili na CSKA Moskva. Od začátku utkání jsme byli lepší a vypracovali jsme si až šestnácti bodové vedení. V této době začali soupeři vytvářet obrovský tlak na naše hráče na perimetru a tak jsme cíl naší útočné hry přesunuli do vymezeného území. Chvilku nám trvalo aklimatizovat se na ruský tlak, ale utkání jsme nakonec dotáhli k překvapení všech účastníků turnaje do vítězného konce. Byl to skvělý vstup do turnaje.

BCM Nymburk U19 - CSKA Moskva U20 - 66:61

Do druhého utkání jsme vstoupili v sobotu odpoledne v 15:45 proti německému Bremerhavenu. Toto utkání bylo jiné než ostatní  tím, že němci počas celého utkání produkovali výhradně zónovou obranu 2-3 nebo 3-2. Toto poněkud zvláštní pojetí nás nevykolejilo a utkání jsme po zásluze opanovali.

BCM Nymburk U19 - Bremerhaven U20 - 55:50

Poslední utkání ve skupině jsme svedli s také dosud neporaženým celkem ze Slovinska, KK Ljubljana v 8:00. Před tímto utkáním se nám stala taková malá nepříjemnost, kdy na nás domácí odvoz transportéry na utkání trošku zapoměl a i přes velké urgence nás přivezl na utkání 7 minut před stanoveným začátkem. I možná z tohoto důvodu jsme nezachytili začátek utkání a během druhé čtvrtiny jsme prohrávali až osmnácti bodovým rozdílem. Pak se sice naše pověstná "mašina" rozjela naplné obrátky, ale zvítězit jsme již nedokázali. Toto utkání po zásluze vyhrál náš protivník a obsadil tak 1. místo v naší skupině. Na nás zbylo místo druhé, třetí bylo CSKA a čtvrtí kluci z Bremerhavenu.

BCM Nymburk U19 - KK Ljubljana - 63:68

Ve druhé skupině pak první místo obsadil domácí výběr Holandska do 20 let Gas Terra Flames, druzí byli Jugla/Sport2000 Riga, třetí místo patřilo Sabonis Basketball Academy a čtvrté Pallacanestro Reggiana SRL. Semifinálové dvojice tak byly určeny KK Ljubljana - Jugla/Sport2000 Riga a BCM Nymburk - Gas Terra Flames.

V prvním semifinále přehrála Ljubljana jasně Rigu rozdílem třídy.

KK Ljubljana U20 - Jugla/Sport2000 Riga U20 - 76:61

Ve druhém semifinále se čekal tuhý boj mezi domácím týmem a naším BCM. Hala byla napěchována fanoušky až po střechu a ti svůj tým hnali opravdu hodně dopředu. Nizozemci na obranné polovině produkovali nátlakovou obranu s řešením clony na hráče s míčem pomocí zdvojení. Dále pak počas minimálně poloviny utkání bránili celoplošným presingem 1-3-1 s přechodem do zóny 1-3-1. Na útočné polovině spoléhali na rychlý protiútok a pokud se jim nevydařil, pak na hru 1/1 s následným spacingem. Nebyli to však žádní ostrostřelci z delších vzdáleností a tak jsme je naší obranou dostávali do těžkých situací, kdy nás museli přestřelovat z delších a dlouhých vzdáleností a tam jejich úspěšnost byla nízká. Z toho pak pramenily naše rychlé protiútoky, které jsme zakončovali s vysokou úspěšností. Dále jsme se v tomto utkání snažili využívat hry do vnitřního prostoru, kde se nejlépe orientoval Matěj Svoboda, který si připsal na své konto 34 bodů.

BCM Nymburk U19 - Gas Terra Flames U20 - 73:56

V neděli jsme se již těšili na finále. Budíček byl stanoven na 9:00, snídaně na 9:30 a v deset byla procházka kolem vodního kanálu v blízké vzdálenosti. Poté jsme zabalili všechny věci a odjeli do haly na finále. V předzápasové poradě dostali kluci jasné úkoly, které jsme s asistentem určili po shlédnutí videa z utkání ze skupiny a šli jsme na to. Finále začínalo od 14:00 hodin. Do utkání jsme vstoupili dobře,a během prvních dvou čtvrtin se skóre přelévalo ze strany na stranu. Střetnutí v těchto chvílích bylo velmi vyrovnané a skóre po dvou čtvrtinách bylo 42:36 pro nás. To byl velmi dobrý základ pro druhý poločas. Na začátku třetí čtvrtiny však přišel nečekaný problém. Štegy si nechal dát TCH za protestování u rozhodčích a s odpískaným faulem při střelbě to pro nás mělo negativní dopad ve formě dvou bodů z TH a trojky z následného rozehrání soupeře z poloviny hřiště. Místo abychom se nadechli k trháku, přišla krize, která trvala čtyři minuty a slovinci se dostali přes nás o tři body. Pak jsme však již jako mávnutím proutkem soupeři nic nedovolili a náš náskok se začal navyšovat neuvěřitelně rychle. Ve třetí minutě poslední čtvrtiny jsme vedli již 22 bodovým náskokem a je nutno říct, že měl na tomto náskoku Štegy obrovský podíl. Bylo na něm jasně vidět jak chce odčinit svoji nerozvážnost a v těchto okamžicích, když jsme se dostávali do náskoku, předváděl basketbal opravdu nejvyšších kvalit. Společně s ním však na tomto vedení mělo podíl samozřejmě celé naše družstvo, které bylo k nezastavení. Utkání nakonec skončilo vysokým rozdílem 16 bodů a vypukla opravdová radost a oslavy našeho triumfu.

BCM Nymburk U19 – KK Ljubljana U20  - 90:74

body: Svoboda 33, Stegbauer 24, Sehnal 12, Kozina 11, Sarna 6, Vanek 2, Dlugos 2,  čtvrtiny 21:16, 21:20, 21:16, 27:22.
fauly 17:21

Na tomto turnaji jsme nezůstali jen u týmového vítězství, ale odvezli jsme si i individuální ocenění. MVP turnaje se stal Matěj Svoboda, nejlepším obráncem turnaje byl taktéž Matěj Svoboda a aby toho nebylo málo, tak Matěj vyhrál isoutěž ve smečování. Lukáš Štegbauer skončil v soutěži střelby trojek na vynikajícím druhém místě, kdy podlehl o jeden jediný koš ostrostřelci z litevské Sabonis Basketball Academy.

Na závěr musím říct, že turnaj byl velmi dobře obsazen týmy zvučných jmen. Proto jsme rádi, že jsme uspěli, a odvezli jsme si pohár pro vítěze. Je vidět, že náš program produkuje kvalitní basketbal, který je schopen uspět i na evropské scéně. Ohlasy ostatních trenérů a organizátorů na naše herní pojetí bylo velmi kladné a dostali jsme ihned pozvánku na příští rok. Musím dále podotknout, že organizace turnaje byla naprosto skvělá a pružná. Všichni lidé nám byli nápomocni k čemukoliv co jsme potřebovali. Za to jim patří velké dík.