BA Nymburk na turnaji v Las Palmas

Ve středu 18. Února v brzkých ranních hodinách vyrazilo družstvo složené z hráčů ročníku 1997 a mladších na turnaj, který se konal na ostrově Gran Canaria. Turnaj pořádala Canarias Basketball Academy, která je součástí programu Oakley Collage, jež je soukromou vzdělávací institucí, která působí ve Španělsku, USA a Velké Británii.

Ve středu 18. Února v brzkých ranních hodinách vyrazilo družstvo složené z hráčů ročníku 1997 a mladších na turnaj, který se konal na ostrově Gran Canaria. Turnaj pořádala Canarias Basketball Academy, která je součástí programu Oakley Collage, jež je soukromou vzdělávací institucí, která působí ve Španělsku, USA a Velké Británii. Z původních osmi účastníků, kteří na turnaji měli startovat, jich dorazilo pět, což mělo za následek, že se turnaj změnil v přátelská utkání, která mezi sebou zúčastněná družstva odehráli. Náš tým se postupně utkal s Gran Canarií, CBA 96, CBA White a Oostende.

První utkání jsme sehráli ve čtvrtek proti týmu Gran Canaria, jež se probojoval do Final8 nejvyšší španělské juniorské soutěže. Do utkání jsme nevstoupili dobře. Na našich hráčích byla vidět nervozita a respekt ze soupeře, který byl výborně atleticky vybaven. Po špatném začátku následoval time out, po kterém se kluci oklepali a začali hrát svoji hru. V poločase jsme prohrávali o 6 bodů. Třetí čtvrtina byla opět v režii španělského týmu, který si vybudoval místy až dvaceti bodový náskok. Náš tým ovšem nesložil zbraně a v poslední čtvrtině zabojoval a rozdíl ve skóre korigoval na konečných 74:85. Nejlepšími střelci v tomto utkání byli Kolář 14, Ivan 13 a Dlugoš 12.

V pátek nás čekal náročný program v podobě dvou utkání proti týmům z CBA. Dopoledne jsme se střetli s družstvem CBA 96. Jednalo se o družstvo složené z hráčů narozených v roce 1996. Znamenalo to tedy, že tito hráči jsou o rok a více starší než kluci z našeho družstva. První čtvrtina, stejně jako v prvním zápase, se nám moc nepovedla a prohráli jsme ji o dvanáct bodů. Ve druhé čtvrtině ovšem přišla změna. Naši hráči zlepšili obranu, ze které vyráželi do rychlých protiútoků a v poločase jsme vedli o 4 body. Ve třetí čtvrtině domácí zpřesnili a přitvrdili hru a dostali se do vedení o 8 bodů. My jsme se opět nevzdali a trpělivou hrou jsme dokázali snížit na rozdíl 4 bodů. Soupeř si však koncovku pohlídal a zaslouženě vyhrál 57:64. Nejlepšími střelci byli Dlugoš 12, Kolář 10, Šiler a Kurka po 8.

V druhém pátečním utkání jsme nastoupili proti CBA White. Jedná se o nejkvalitnější tým CBA, který se zúčastní Euroligy juniorů v Bělehradě. V prvním poločase jsme se soupeřem dokázali držet krok, kdy jsme prohrávali o 2 body. Ve druhém poločase nám ovšem začali docházet fyzické síly a soupeř se nám začal pomalu vzdalovat. Příležitost postupně dostali všichni hráči. V tomto utkání nám již chyběl kapitán a leader týmu Martin Kolář (nemoc), který nezasáhl ani do posledního střetnutí proti Oostende. Nejlepšími střelci byli Dlugoš 20, Ivan 6, Sarna a Šiler po 5.

V posledním utkání na nás čekal soupeř z belgického Oostende, několika násobný mistr země ve své kategorii U18. Po příchodu na rozcvičení pro nás bylo nemilým překvapením, že v hale, ve které se hrálo, nefungovala časomíra, 24 vteřin ani ukazatel skóre. Stejně jako v předešlých střetnutích jsme se nevyvarovali špatného začátku, kdy jsme nechávali hráče soupeře lehce skórovat z pod koše. My jsme se nedokázali prosadit ve vymezeném území proti o hlavu až dvě vyšším protihráčů. Pokud jsme si vytvořili volnou pozici na perimetru, nebyli jsme schopni ji proměnit. Po první čtvrtině jsme prohrávali o 11 bodů. Ve druhé a třetí části hry se náš výkon zlepšil, díky chytrosti Honzy Mráze a bojovnosti Franty Kurky jsme se soupeřem dokázali držet krok. V poslední čtvrtině jsme se pokusili utkání zvrátit pomocí
celoplošného pressingu, ale Oostende si vítězství zkušeně pohlídalo a navýšilo na rozdíl 21 bodů. Výsledek utkání v určité míře poznamenal i fakt, že jsme neproměnili ani jednu trojku z dvaceti pokusů a minuli jsme 14 trestných hodů. Nejlepšími střelci byli Dlugoš 14, Kurka 9, Kotásek 8 a Mráz 7.

Pavel Beneš zhodnotil utkání následovně:

„ Utkání, která jsme během minulého týdne ve Španělsku odehráli, měla vysokou kvalitu a jsme rádi, že jsme se opět mohli konfrontovat se špičkovým evropským basketbalem. Ve všech čtyřech střetnutích měl soupeř výškovou i silovou převahu. Pozice 3 - 5 měřili vždy od 200 do 210 cm orologi replica. Hráči byli velmi dobře rychlostně vybaveni a jejich dovednostní repertoár byl široký. Pokud však naši kluci všechny tyto atributy hodily za hlavu a hráli jednoduchý kolektivní basketbal, pak jsme neměli v těchto časových úsecích žádné problémy ba naopak. Vždy když jsme vytvořili na soupeřovy hráče enormní tlak, byli jsme na kurtu lepší a to se projevovalo i na skóre. Měli jsme však také úseky, kdy se kluci protihráčů zalekli a hráli bojácně a nedůsledně. V těchto úsecích jsme propadávali a naši nejistotu soupeř nekompromisně trestal. Pokud se přes tyto drobnosti dokážeme příště přenést, nemáme se čeho bát a můžeme hrát opravdu s každým protivníkem vyrovnaná utkání. I když jsme ani jednou na Gran Canárii nezvítězili, tak obraz hry byl výrazně lepší než konečné výsledky a ukázal nám trenérům i našim svěřencům, že nymburská akademie jde správným směrem a dokážeme držet krok i s týmy z basketbalově vyspělejších zemích. „