MČR U17 | GBA Sparta Praha : Orli Prostějov 49:59

Bronzové medaile si z nymburského republikového šampionátu U17 povezou prostějovští Orli. Ti v souboji o třetí místo porazili zásluhou výborného výkonu ve druhém poločase GBA Spartu Praha 59:49. Nejlepším střelcem zápasu se stal prostějovský Martin Nábělek (20b). Za Spartu se nejlépe trefoval Marek Welsch (12b).

Sparta se v prvním nedělním zápase Final 4 rychle ujala vedení 4:0, ale Prostějov pětibodovou šňůrou odmítl hned v úvodu nabrat ztrátu. Přesto lehké manko záhy nabral. Sparta trefila v první čtvrtině dvě trojky a u obou byl point guard Welsch, který dal jednu sám a na druhou nabil na křídle volnému Celinovi. Od úvodní čtvrtiny se také stejně jako v semifinále projevoval výškový handicap Prostějova, který ztrácel na doskoku. Sparta až na dvě výjimky posbírala všechny míče po nepovedených střelách soupeře, který střílel především z delších vzdáleností, a první čtvrtinu vyhrála 14:9.

V té druhé šla rychle již do sedmibodového vedení, ale pak Prostějov výrazně zpřesnil střelbu. Váňa, Nábělek a Bartošík trefili tři trojky v řadě a během necelých tří minut otočili skóre. Jakmile ale míč neprošel obroučkou, stával kořistí Sparty, kterou dobře dirigoval Welsch. Po jeho dvou asistencích už vedla GBA znovu o sedm bodů a kouč Prostějova Pivoda reagoval time outem. Po něm jeho tým stáhl poločasovou ztrátu na 4 body. Sparta vedla po 20 minutách 28:24.

Sparta v prvním poločase hrála týmověji, Prostějov spoléhal více na individuální schopnosti svých lídrů (Nábělek, Bartošík, Váňa), kteří ho v úvodu druhého poločasu dostali do vedení o jeden koš. Pak nastala pasáž, kdy sice oba týmy zdobila velká bojovnost, ale také řada nepřesností. Na to doplácela především Sparta, kterou trápily časté ztráty.

Naopak Prostějovu ve třetí čtvrtině velmi pomohlo, že se Spartě vyrovnal na doskoku. Lépe se staral o míč a kromě střel z dálky konečně skóroval i z vymezeného území. V souboji rozehrávačů začal mít navrch Nábělek nad Welschem. Hanáci také zatáhli obranu. Hodně si vypomáhali a Spartě se tak těžko hledaly střelecké pozice. Prostějov vyhrál třetí čtvrtinu 19:8 a do poslední části šel s nadějným sedmibodovým vedením.

Ve čtvrté čtvrtině už Moravané nenechali nikoho na pochybách, že si jsou pro republikový bronz. Pokračovali ve zlepšeném týmovém pojetí na obou stranách palubovky. Sparta měla s rychlostí Prostějova velký problém a pouštěla ho i k útočným doskokům. Menší Prostějov se v kontextu celého zápasu vyšší Spartě na doskoku vyrovnal, což byl jeden z hlavních důvodů jeho vítězství. Po výhře 59:49 slaví ve své kategorii U17 třetí místo.

Statistika:

SPA – Welsch 12 (4a, 9M-, za 3 body 4/2), Drgon 10 (6d), Švarc 7, Bělikov a Celina 5, Kulčák 4, Mickovič a Randuška 3.

PRO – Nábělek 20 (3a, 4d), Váňa 14 (10d), Bartošík 11 (5d), Kubát 5, Střítezský 4, Francírek 3, Pluhař 2.

Trojky 14/5 – 20/5, TH 7/4 – 9/7, doskoky 27 – 28, ztráty 23 – 10, fauly 15 – 13.

Čtvrtiny: 14:9, 2á:24, 36:43, 49:59.