PROHRÁLI JEN S POZDĚJŠÍM VÍTĚZEM

Kadeti se zúčastnili kvalitně obsazeného turnaje ve slovinském Mariboru, ve kterém obsadili výborné třetí místo. Ve čtyřech zápasech prohráli jen jednou a to s pozdějším vítězem turnaje.

Turnaje se celkem zúčastnilo 8 družstev, která byla rozdělena do dvou skupin po čtyřech. V naší skupině jsme se postupně utkali s reprezentací Slovinska U15, kterou jsme přesvědčivě porazili, stejně přesvědčivě jsme si poradili s italským družstvem z Terstu. Jediné zaváhání přišlo s pozdějším vítězem turnaje BOŠ Koper. V druhé skupině kromě nám známého družstva USK Praha, ještě startovala chorvatská Cedevita Zagreb, dále Triglav a domácí SANI Basket Academy. V této skupině byly výsledky velmi vyrovnané.

Turnaj byl pořádán pod záštitou bývalého výborného slovinského hráče Sani Bečiroviče, podle kterého se jmenuje i basketbalová akademie v Mariboru.

Slovinská družstva byla vysoko kvalitou individuálních činností jednotlivce a rychlým přechodem do útoku. V obraně všechna družstva praktikovala bez výjimky osobní obranu.

Družstvo U17 vstoupilo do turnaje vítězstvím nad výběrem Slovinska U15 66:80. Utkání jsme kontrolovali po celou dobu si udržovali vedení, které se místy narostlo až na 20 bodů. Do utkání zasáhli všichni hráči.

Body: Mikyska 15, Kulich a Noumeros po 13, Mareš 10, Snop 7, Plešingr 5, Holoubek, Jirák a Vejvar po 4, Adamec 3, Pavlíček 2.

Družstvo U17 ve druhém utkání nestačilo na ŠD Koš Koper 65:75. Soupeř se prezentoval velice tvrdou hrou, se kterou měli naši hráči problémy při rozehrávce a v zakončení. V poločase jsme vedli o 2 body. Třetí čtvrtina byla vyrovnaná, avšak nástup do čtvrté čtvrtiny se nám vůbec nepovedl a soupeř získal rozhodující náskok.

Body: Mikyska 17, Jirák 16, Noumeros 9, Plešingr a Holoubek po 6, Mareš a Vejvar po 4, Kulich 3.

V posledním utkání ve skupině družstvo U17 porazilo italský tým Basketrieste 89:52. První poločas jsme nehráli dobře, naše hra byla nekoncentrovaná a obrana málo důsledná. V poločase jsme vedli o 3 body. Ve druhém poločase jsme zlepšili výkon a dokráčeli si pro zasloužené vítězství.

Body: Jirák 23, Kulich 19, Snop 11, Mareš 8, Noumeros a Adamec po 7, Pavlíček a Vejvar po 5, Plešingr 4.

Družstvo U17 v zápase o třetí místo porazilo USK 67:56. Povedl se nám vstup do utkání, dobře jsme bránili a v poločase vedli o 9. Třetí čtvrtina byla z naší strany katastrofální a USK šlo do vedení o 5. V poslední části přišel opět zlepšený výkon a zasloužené vítězství.
Body: Mareš 22, Jirák 16, Kulich 16, Noumeros 5, Vejvar 4, Plešingr a Holoubek po 2.

O hodnocení turnaje jsme požádali trenéra Ladislava Sokolovského.

Co přípravné zápasy odhalily, v čem jsme byli lepší než naši soupeři?
Je škoda, že turnaj nebyl aspoň o 14 dní později, protože kvůli reprezentačním povinnostem některých našich hráčů jsme měli 7 tréninků na sehrání a přitom máme 5 nových hráčů. Proto naše hra v útoku byla postavena na rychlém přechodu do protiútoku a hře jeden na jednoho. V obraně jsme jsme se snažili být hodně aktivní na hráče s míčem, troufnu si říci, že jsme v tomto byli nejlepší na turnaji. Naopak jsme odhalili slabinu na obraném doskoku. To bylo nepříjemné zjištění, i vzhledem k fyzickým předpokladům našich mladíků. Ale času na nápravu do prvních ostrých zápasů máme dost.

Jaká byla spokojenost s vystoupením a umístěním týmu?

Můžu říci, že převládá spokojenost, ale samozřejmě je pořád na čem pracovat. Nejeli jsme na turnaj, abychom byli vyloženě zaměřeni na výsledek, ale i s úkolem dát šanci novým hráčům, aby se předvedli. To se povedlo a bonusem byl i slušný výsledek.

Jaký význam pro růst hráčů má účast na takovém turnaji?
Pro hráče je to z části odměna za roky, co se věnují basketbalu. Myslím, že pro většinu to byl svátek se takového turnaje zúčastnit. Navíc se konečně můžou porovnat s družstvy, která neznají z extraligy v České Republice. Pro nás trenéry je to srovnání toho, na co se zaměřují v jiných zemích, které jsou basketbalu zaslíbené - Slovinsko, Chorvatsko a Itálie.

Byl jste se podívat i na jiná utkání?
Osobně se byl podívat na skoro všechna utkání.

Jak se hráči vyrovnali s faktem, že se jedná o jeden z prvních mezinárodních turnajů, kterého se zúčastnili?
Vzhledem k tomu, že pořádáme na přelomu roku v Nymburce Crystal cup, tak se dá říci, že každý má aspoň malinkou zkušenost s basketbalem v jiných zemích. Navíc máme tento rok v kategorii členy reprezentací kategorie U15 a U16. U těchto se dá říci, že je to pro ně už rutina.