KOMENTÁŘE K ZÁPASŮM 1.DNE

Na turnaji se v prvním zápase střetly dva reprezentační výběry. Japonci díky bojovnosti až do konce odešli poražení malým rozdílem 6 bodů. Ve druhém to byl klubový souboj, z něhož naše Akademie vyšla s výraznou výhrou.

Česká republika U16 - Japonsko U16  76:70

V prvním zápase nastoupily proti sobě dva reprezentační výběry. Utkání bylo v první čtvrtině velice vyrovnané. Japonci dokázali se staršími protihráči držet krok především díky ještě solidní střelbě. Díky dvěma rychlým košům vedli Asiaté 5:0. Čeští hráči se díky dvěma trojkám dostali do vedení, ale bojovně a velice rychle hrající Japonci však do konce čtvrtiny drobné vedení soupeře dotáhli. Do druhého poločasu dokonce vstupovali s náskokem jednoho bodu.

Nástup do druhé čtvrtiny přinesl zásadní obrat do vývoje zápasu. Dobrá obrana našich hráčů a bodová potence Kurečky, Kováře a hlavně Čejky přinesla vedení 32:22, tedy šňůru 11:0. Hosté se nedokázali prosadit, i když neměli špatné příležitosti. Po zbytek druhé čtvrtiny se náskok pohyboval stále kolem deseti bodů.

Druhý poločas začali Japonci trojkou, ale nedokázali na ni navázat, a tak se rozdíl ve skóre vyšplhal až skoro ke dvaceti bodům. Nicméně hosté se díky častým ziskům míče (v utkání jich měli celkem 13) stále nevzdávali naděje na snížení své ztráty. Na úvod poslední čtvrtiny nasypal Yamazaki do českého koše dvě trojky a upravil skóre na 62:53 a po dalším zisku Ehara upravil na 62:55. Nymburský Kovář však pěti body znovu posunul náskok nad deset bodů. Jenže Japonci prostě nemají v povaze házet flintu do žita a stále nutili naše hráče k maximálnímu výkonu. Kdyby byli dávali koše s vyšší úspěšností a neměli takový výškový a hmotnostní deficit, mohlo být utkání v konci ještě vyrovnanější. Takhle si Česká reprezentace svoje vedení z druhé čtvrtiny uhlídala.

Body: Kovář 14, Čejka 13, Mikyska a Fuxa 10, Tělecký 7, Štícha 6, Somoura 4, Haiblík 3, Kurečka a Bobek 2 - Sasayama a Yamazaki 15, Tanaka 12, Ehara 10, Nakamura 7, Yuki 6, Yokdrhi 3, Matsud 2, trojky: 8:6, doskoky: 59:30, ztráty: 24:10,  zisky 2:13, fauly: 22:18, čtvrtiny: 20:21, 21:9, 20:17, 15:23

Petr Treml - trenér Česka

Pro nás to byla výborná zkušenost s jiným basketbalem. Přestože Japonci byli o rok mladší, byli velice rychlí, to jsme očekávali, a byli slušní technicky na míči. Nebyli jsme nedůslední v jednotlivých činnostech a v tom nás Japonci přehrávali. My jsme hráli dobré části zápasu, kdy se nám povedlo odskočit až ke dvaceti bodům. Pak jsme přestali hrát, jako bychom očekávali už konec utkání. Z mého pohledu to byla škoda, že jsme v závěru zápasu pustili soupeře tak blízko k sobě. Výkon nebyl špatný a poslední čtvrtina ten dojem trochu zkazila. Největší převahu jsme měli v doskoku, což bylo dáno výškovou převahou našich hráčů. Poučení pro nás: musíme být důslednější v přihrávkách, v driblinku i zakončení. Měli jsme spoustu neproměněných zakončení zpod koše.

Torsten Loibl - trenér Japonska:

V tomto zápase bylo vidět, že jsme mladším týmem. Česká republika měla fyzickou převahu, takže nám hrála hodně do těla a těžila z toho. Další klíčovou věcí byly doskoky, hlavně ty útočné, v kterých měla Česká republika převahu a díky tomu nám dala hodně bodů z druhých šancí. Nicméně byl to dobrý zápas a nezbývá mi nic jiného než pogratulovat České republice k zaslouženému vítězství.

BA Nymburk : ASE Paks  83:50

V prvním zápase turnaje narazila naše Akademie na celek z maďarského Pakse. V utkání jsme se snažili od prvních okamžiků nasadit celoplošnou obranu, aby rozehrávači protivníka neměli tolik prostoru organizovat hru. To se nám na začátku utkání příliš nedařilo, ale s postupem utkání se to zlepšovalo. První poločas, i když pod naší kontrolou, byl takový „neslaný, nemastný“. Soupeř si několikrát pod naším košem lehce doskočil míč a skóroval. Druhý poločas se nám povedlo začít velmi dobře a zejména 3.čtvrtina byla velmi slušná. V útoku jsme hráli více kolektivně a neslo to své ovoce. Nakonec replica orologi audemars piguet utkání skončilo výrazným rozdílem. Zítra nás ale čeká daleko těžší soupeř.

Body: Kulich 18, Plešingr 14, Jirák 13, Vejvar 11, Holoubek 9, Noumeros 6, Štafl 5, Snop 3, Rylich a Pavlíček 2 -  Plezer 19, Major a Krasznai 8, Berces 4, Pupp, Tell  a Szalai 3, Dorogi 2, Fauly:  16:19, Trojky:  5:3, TH:  15/10 : 20/11, čtvrtiny: 21:10, 17:20, 31/7, 14/13

Ladislav Sokolovský – trenér domácích

Na úvod turnaje lehčí soupeř, který ale v určitých částech utkání měl světlé okamžiky. Jako plus beru snahu o kolektivní výkon družstva na obou polovinách hřiště. Jako mínus nedůsledné doskakování pod domácím košem a občasná nepozornost, nesoustředěnost. S výkonem jaký jsme převáděli v prvním poločase, bychom ale zítra s českou reprezentací neměli šanci. Budeme věřit, že předvedeme podobnou hru jako ve druhém poločase.

Morgen Frigyes trenér Atomerömü Paks

Nejdříve bych chtěl říci, že jsem na své hráče velmi pyšný. Víme, že tento turnaj není náš level a věděli jsme to, už když jsme sem jeli, ale i přesto jsme dokázali s Nymburkem hrát první poločas vyrovnaně. A ještě jednou zdůrazňuji, že jsem velmi pyšný na své hráče, i když druhá půlka nebyla tak vydařená jako ta první, bojovali do konce a nevzdali to a toho si velmi cením. Nakonec bych chtěl pogratulovat Nymburku k zasloužené výhře.