BEZ PROHRY ZŮSTÁVÁ JEN ČESKO

V dnešním podvečerním programu se na turnaji střetly týmy, které měly v prvním dni stejný osud. Poražený s poraženým a vítěz s vítězem. Se dvěma výhrami zůstala Česká republika U16 a dvěma prohrami Atomerömü Paks.

Japonsko U16 : Atomerömü Paks 79:67

První čtvrtina utkání japonského výběru a maďarského celku ASE Paks byla z obou stran střelecky velmi nepřesná a úspěšnost obou celků se pohybovala kolem 25%. Maďarský celek se snažil do utkání dostat tříbodovou střelbou, ale čtyřikrát po sobě se nedokázal prosadit a naopak nejmladší hráč na turnaji Tanaka ukázal své dovednosti, když minutu před koncem první čtvrtiny nejprve trefil tříbodovou střelu, následně asistovat na zcela volného spoluhráče a ještě stihl v poslední vteřině s klaksonem oznamujícím konec první čtvrtiny vsítil těžkou dvoubodovou střelu, která určila stav 18:11 po první hracím období.

Začátek druhé periody vyšel lépe maďarskému celku ASE Paks, který po čtyřech minutách vymazal sedmibodovou ztrátu z první čtvrtiny a dokázal vyrovnat stav utkání na 21:21. Na to reagoval trenér japonského výběru oddechovým časem. Tři minuty před koncem první poloviny utkání přišel na hřiště opět hráč nejmladší hráč japonského výběru Tanaka a hned po vytažené obraně skóroval z rychlého protiútoku a zapsal si tak již 10.bod v utkání a upravil rozdíl ve skóre na 30:25. Družstvo Maďarska však vzápětí odpovědělo úspěšnou trojkovou střelou, nicméně skvěle hrající Tanaka odpověděl také přesnou trojkou a tak bylo skóre 2 minuty před koncem druhé čtvrtiny 33:28. Poslední slovo před přestávkou měl však maďarský celek, který proměnil dvě střely z bezprostřední blízkosti koše oproti jedné japonské a následnou trojkou vyrovnal na poločasový stav 35:35.

Japonský výběr vstoupil do druhé poloviny utkání velmi agresivně na obrané polovině hřiště a po dvou získaných míčích se ujal vedení o čtyři body. Nápor japonského výběru uhasil trojkou Pupp, ale poté začali naplno úřadovat hráči Japonska a po čtyřech minutách ve třetí čtvrtině se ujali vedení 49:38. Tento stav nastartoval hostující hráče ke zlepšené obraně, díky které se na konci třetí čtvrtiny přiblížili na rozdíl sedmi bodů 53:47.

V posledním hracím období se oba celky přetahovaly o každý míč, přičemž maďarský celek spoléhal na nepřesné pokusy soupeře z dálky díky zónové obraně, do které se hráči Země vycházejícího Slunce nedokázali příliš prosadit, nicméně ještě hůře z útočného pohledu na to byl tým ASE Peaks, který za 6 minut zaznamenal pouze 10 bodů oproti sedmnácti japonským. Po Yamazakiho trojce a následných úspěšných šestkách Yokochiho byl rozdíl ve skóre již 18 bodů. Závěr utkání byl v režii ASE Peaks, který stáhl hrozivý rozdíl ve skóre na přijatelných 12 bodů v poměru.

Body: Tanaka 19, Yokochi 14, Sasayama 9, Nakamura, Yamazaki 8, Yuki, Ehara 6, Matsuo 5, Iwasaki 3, Kagiya 1 - Krasznai 19, Pupp 15, Plezer 10, Major 7, Dorogi 6, Kling 4, Csoban, Berces, Szalai po 2, střelba za 2 body: 54/23:42/22, trojky: 25/6:30/6, TH: 24/15:14/5, doskoky: 49:42, ztráty: 10:18, zisky: 10:6, čtvrtiny: 18:11, 17:24, 21:14, 23:18

Torsten Loibl - trenér Japonska

Dnešní zápas byl ze strany Maďarů mnohem vydařenější než včera, kdy se jim vůbec nedařilo. Toho, že to dnes nebude procházka růžovým sadem, jsme si byli vědomi, a proto jsme nic nepodcenili. Znovu jsme měli problém s fyzickou převahou, z které Maďaři těžili. Naopak Maďaři měli problémy s naší obranou, ze které jsme zase těžili my. Zejména ve druhém poločase, kdy jsme ji ještě zlepšili. Díky tomu jsme měli hodně rychlých protiútoků, ze kterých jsme získali několik bodů, s tím souvisí i to, že jsme byli mnohem rychlejším týmem a tím jsme dokázali srovnat jejich fyzickou převahu. Byl to dobrý zápas a jsem rád, že jsme ho vyhráli.

Morgen Frigyes - trenér Atomerömü Paks

Jsem rád, že byl tento zápas vyrovnanější než včera a že jsme předvedli dobrý výkon. Tento turnaj jsme nepřijeli vyhrát, ale nabrat zkušenosti. Tento tým nikdy nehrál takto těžké zápasy a není zvyklý na takové emoce. Ale právě díky, těmto zápasům se kluci velmi zlepšují. Když vidí, že dokáží hrát s reprezentací Japonska vyrovnaně, motivuje je to k tomu se zlepšovat. Na závěr bych chtěl znovu zopakovat, že jsem na ně velice pyšný.

BA Nymburk - Česká republika U16  57:95

Do utkání vstoupil agresivněji tým České Republiky vedený Petrem Tremlem, který se po dvou minutách ujal vedení 7:2 a to zejména díky útočným doskokům, po kterých měl druhé střelecké šance. Po zlepšené obraně se však hráči Basketbalové akademie Nymburk vrátili po rychlých protiútocích do utkání, které po pěti minutách mělo skóre 11:11. Další pětiminutovka první čtvrtiny byla soubojem o každý bod, na jejímž konci byly šťastnější hostující hráči díky trojce Kurečky, který s klaksonem upravil skóre po první čtvrtině na 18:20.

Do druhé čtvrtiny vstoupil opět lépe český výběr, který první minutu vyhrál 4:2, ale i tak ve stále vyrovnaném utkání držel Nymburk příznivý výsledek. Mikyska hrající v tomto utkání za českou reprezentaci po skvělém předskoku v obraně vybojoval míč a z rychlého protiútoku zasmečoval a upravil rozdíl ve skóre na 30:33 po odehraných pěti minutách druhé čtvrtiny.  Nymburští hráči stále vytrvale bojovali a dvě minuty před koncem druhé části se dokonce dostali do vedení díky Kulichovi, který skóroval s faulem a následně proměnil i trestný hod. Stav byl 37:35 pro domácí Nymburk. To však bylo téměř vše ve druhé části ze strany Nymburka, naopak český výběr se trojkou tři sekundy před koncem dostal do poločasového vedení 37:43.

I do třetí čtvrtiny vyšel vstup lépe hostujícímu celku (0:4). Nymburští dokázali vstřelit koš až po dvou minutách zásluhou úspěšného trestného hodu Vejvara na 38:47, nicméně pak přišla chyba v rozehrávce, snadné body českého výběru a následně úspěšná trojková střela Šíchy, který zvýšil vedení národního týmu už na 38:52. Až po čtyřech a půl minutách dokázali hráči BA Nymburk vsítit koš ze hry, který korigoval výsledek na 40:56. Vojta Vejvar dvěma po sobě jdoucími koši s fauly ještě živil naději Nymburských na vyrovnaný průběh v utkání, ale po pár minutách právě Vejvar fauloval hostujícího Lukáče, který také úspěšně zakončil i s faulem a upravil skóre na 49:65, následně přišla úspěšná tříbodová střela z ruky Čejky a po úspěšném trestném hodu Lukáče byl výsledek po třech čtvrtinách 49:69.

Stejně jako do předešlých, tak i do poslední čtvrtiny vstoupili lépe hráči výběru České republiky a po šnůře 6:0 si bral domácí trenér Ladislav Sokolovský oddechový čas a to teprve ve druhé minutě poslední čtvrtiny. Na útočnou hru české reprezentace dokázal odpovídat zejména Kulich, který dvakrát po sobě vsítil koš s faulem a alespoň částečně korigoval rozdíl ve skóre, který byl pět minut před koncem utkání 57:84. Další šestibodová šnůra a timeout domácí lavičky přišel tentokrát už po dvou minutách hry za stavu 57:90. Skóre již jasně udávalo dominanci českého výběru, který odehrál poslední minuty v uvolněném tempu a po pár šťastných střelách celkově zvítězil 57:95.

Body: Kulich 17 (13 doskoků), Vejvar 14, Jirák 7, Plešingr 6, Pavlíček 5, Mareš, Štafl 4 - Kovář 18, Kurečka 13, Čejka 12, Ngatse 11, Fuxa, Samoura a Lukáš 8, Šícha 6, Haiblík 5, Bobek 4, Mikyska 2, střelba za 2 body: 41/18:52/32, trojky: 17/3:29/8, TH: 20/12:13/7, doskoky: 37:37, ztráty: 34:16, zisky: 10:22, čtvrtiny: 18:20, 19:23, 12:26, 8:26

Ladislav Sokolovský - trenér BA Nymburk

Těžko se k takovému utkání něco říká. Spíše než prohra mně vadí způsob, jak k ní došlo. Prohrát se může, ale se ctí. Tu jsme ale dnes neměli. Po slušném prvním poločase, se nám nepovedl úvod druhého a potom co národní tým získal náskok, jsme utkání na hřišti vzdali. To špatně nesu, protože bojovnost a srdíčko by měl mít hráč za každého stavu!!! Bez toho hráč nikdy nebude HRÁČ...

Petr Treml - trenér reprezentace ČR U16

V dnešním zápase jsme se hrozně dlouho rozjížděli a Nymburk odehrál výborný poločas. Byl vyrovnaným soupeřem a našim hráčům dlouho trvalo, než začali bránit, nebyli rychlí na neutrální míče, chyběla mi větší bojovnost a důraz. To se výrazně změnilo ve druhém poločase. Podařilo se nám dobře ubránit, najednou bylo vidět, že kluci chtějí bránit, chtějí běhat do rychlého protiútoku a druhá půle byla po našem zlepšení jednoznačná. Domácím navíc asi došla energie a my měli tu výhodu, že jsme mohli točit všech dvanáct hráčů.