PAVEL BENEŠ: DÍKY PANE HITCHCOCKU, JAK JSTE TO NAPSAL

V zápase proti Litoměřicím nám patřil úvod a závěr. Úvodní dně minuty jsme vyhráli 6:1 a závěrečných šest a půl minuty 18:6. Trojkou v poslední vteřině jsme Litoměřice porazili 78:77 a postoupili do nedělního finále 1.ligy.

Muži B dnes nastoupili v Hradci Králové do semifinálového souboje proti Slavoji Litoměřice. Stejně tak jako replica horloges nederland v našem týmu hrají hráči, kteří okusili slasti a strasti Kooperativa NBL jako Lukáš Stegbauer, Matěj Svoboda, Teodor Dlugoš, Lukáš Rovenský, s podobnými zkušenostmi se mohou pyšnit i někteří hráči Litoměřic. Jmenujme: Michal Šotnar, Admir Alič, Martin Bašta, Marek Slunéčko nebo Adam Žampach. Dal se tedy očekávat vyrovnaný a zajímavý souboj, zvlášť když jsme Litoměřicím podlehli v obou zápasech základní části, jednou o čtyři a jednou o tři body.

Do utkání jsme dobře vstoupili a rychle se ujali vedení 6:1. Pak ovšem přišel nápor soupeře, který velmi tvrdou obranou dělal našim hráčům potíže. Dvakrát jsme nestihli zakončit do 24 sekund a body nepřibývaly vůbec rychle. Skóre se dvě a půl minuty před koncem otočilo na 15:9 ve prospěch Litoměřic. Největší podíl na vedení soupeře měl Jakub Zbroj, autor tří trojek. Poločas skončil naší prohrou 14:19.

Ve druhé čtvrtině jsme nejprve snížili na 21:19, ale po několika snadných koších Litoměřic, jsme prohrávali 19:28, když hráči soupeře byli velice často pod naším košem sami. Z rodících se komplikací nás vytáhl košem Horejš a Svoboda, ale v zápase domácí Litoměřice nás blíž než na čtyři body nepustili. Teprve když Marek Ivan potvrdil dvoubodový koš trojkou na 37:35. Poslední slovo patřilo Žampachovi a Litoměřice v poločase vedly 35:39.

Ve druhém poločase soupeř pokračoval v nastaveném trendu velmi tvrdé obrany. V útoku se poté prosazoval především z vymezeného území. V našem týmu již nepokračoval ústřední rozehrávač Eda Kotásek, který v prvním poločase utrpěl nepříjemné zranění, naraženou kostrč. V průběhu celé třetí čtvrtiny jsme se drželi sice za „domácími“ ale nebylo to v žádné velké bodové vzdálenosti. Ve 27.minutě po koši Stegbauera to bylo jen o bod (51:50). Jenže Litoměřice sedmi body v řadě zase odskočily a osmibodovým rozdílem (61:53) končila i třetí čtvrtina.

Ve čtvrté čtvrtině se soupeř dostal do vedení o 11 bodů. Naši hráči se však nevzdali a postupně začali náskok umazávat. Především od stavu 71:60 dokázali na čtyři minuty zcela zastavit bodový příděl domácích. Trojka Martina Koláře znamenala snížení na 71:69, když do konce zápasu zbývaly jen 3 minuty a 13 sekund. Do poslední minuty se šlo za stavu 75:72. Na Žampachovu jednu šestku odpověděl Svoboda lepšími nervy a dal oba trestné hody. Rovenský pak dal jen jednu šestku, ale na druhé straně ho napodobil Bašta (77:75).

Vyrovnání měl na ruce Teodor Dlugoš, jenže nájezd z levé strany fake taschen neproměnil. Po doskoku Klimeše ho hned fauloval Lukáš Stegbauer. Vybral dobře, Klimeš svými šestkami o desku nedal ani jednu. Pohlídali jsme si obranný doskok a z následného útoku Theodor Dlugoš rozhodl trojkou v poslední vteřině o našem vítězství 78:77 a postupu do finále. Teo ukázal, jak se z totálního smolaře můžete za minutu stát absolutním hrdinou.

„Díky pane Hitchcocku, jak jste to napsal,“ smál se cestou domů trenér Pavel Beneš a přidal ještě jeden postřeh: „Oni si všichni myslí, že to těch posledních deset vteřin byla náhoda, ale to byl nacvičený signál,“ smál se ještě více nadmíru spokojený trenér Beneš. Vzpomněl také na nejužitečnějšího hráče první ligy Martina Peterku. „Hráli jsme i za Mičega. Chtěli jsme mu dokázat, že jeho snažení v celé sezoně mu teď, když s námi nemohl být, nezkazíme. Hráli jsme pro něho a těšíme se, jestli náhodou zítra nepřijede,“ dokončil s nadějí Pavel Beneš.

Ve finále proti Královským Sokolům trenéra Peterky (otce Martina) kromě prestiže vůbec o nic nejde. My do baráže postoupit nemůžeme, Hradec už tam je. O druhé barážové místo se bude tak rozhodovat od 14:00 v zápase Litoměřic s Plzní. Kdo vyhraje, má právo si baráž s Prostějovem zahrát.

Body: Dlugoš 26, Svoboda 17, Ivan 12, Stegbauer 11, Kolář 5, Kotásek 4, Hořejš 2, Rovenský 1, čtvrtiny: 19:14, 20:21, 22:18, 16:25.