TRENÉR JUNIORŮ U19 A MUŽŮ B

Basketbalová akademie má opět plný trenérský stav. Po nečekaném odchodu Pavla Beneše trénovat Kolín v NBL, bylo potřeba zajistit kouče pro osiřelá družstva U19 a muže B. Vedení Akademie nakonec vybralo Rudolfa Skřivánka z Mladé Boleslavi.

Na konci tohoto roku čtyřicetiletý trenér, držitel nejvyšší trenérské mezinárodní licence A, má bohatou basketbalovou minulost, jednak jako hráč a později jako trenér. Po absolvování Sportovního gymnázia Nad Štolou pokračoval studiem na FTVS při UK Praha obor tělesná výchova  a sport se specializací na basketbal. Po ukončení studia pak pracoval jako učitel ve sportovních třídách ZŠ v Mladé Boleslavi.

 

Jeho „basketbalový život“  začal už v sedmi letech a pokračuje až do nynějška. V žákovských a mládežnických kategoriích pochopitelně nejprve reprezentoval TJ Autoškoda Mladá Boleslav, ale po čase se prosadil i v týmech Sparty Praha nebo USK Praha, kde se stal také dvojnásobným přeborníkem republiky. Mezi muži se hrál i nejvyšší soutěž za Slavii Praha, Pardubice, Chomutov a Sokol Vyšehrad.

 

Rudolf Skřivánek se dostal v roce 2000 z prvoligového Bohemians na soupisku Nymburka, který ten rok postoupil do NBL. Angažování do nymburského týmu Michalem Fraňkem, tehdejším trenérem A-týmu mužů Nymburka, možná pomohlo Rudolfových 25 bodů na utkání v dresu Bohemians a také výborný výkon v utkání 1.ligy právě proti Nymburku (sezona 1999/2000). Během letní přípravy na vstup do NBL odehrál několik zápasů, ale do prvních dvou kol NBL ho nepustila nemoc. Na začátku sezony odehrál Rudolf Skřivánek v dresu Bohemians výborný zápas v první lize proti Jihlavě, ale v nedělním utkání proti VŠB Ostrava přišel těžký výron v kotníku a léčení až do Vánoc. To už v Nymburce působil jako trenér Predrag Benáček, přišly změny v kádru a Rudolf Skřivánek už šanci nedostal. „I nymburské hráčské angažmá mě posunulo herně výš,“ vzpomíná náš nový trenér.

 

Trenérská praxe Rudolfa Skřivánka započala v roce 2003, kdy si ve svém domovském klubu TJ AŠ Mladá Boleslav vyzkoušel být trenérem i asistentem mužského A-týmu z města automobilů. S áčkem i béčkem si prošel soutěže krajského přeboru, druhé ligy i první ligy. Nejdelší dobu, devět let, byl trenérem A-týmu. Krom toho vedl individuální tréninky talentované mládeže v Boleslavi a později také byl hlavním trenérem mládežnických týmů v Gymnáziu PORG v Praze.  

 

Trenéra Skřivánka jsme se zeptali také na pár otázek.

Co pro vás znamená působit jako trenér úspěšné BA Nymburk?

Těším se na spolupráci s hráči a realizačním týmem, kteří basketem žijí a dávají mu sto dvacet procent.

 

Jak se budete připravovat na svou novou funkci?

Připravuji se na ni prakticky celoživotně. Basket mne pohltil v sedmi letech a už mne chuť být pod bezednými koši nepustila.

 

S jakými předsevzetími vstupujete do trenérské pozice v BA?

Cílem je vychovávat jedince, formovat kolektiv a hrát o medaile. O všechny tři aspekty se budu snažit. Někdy jste s týmem víc než s vlastní rodinou, tak pevně věřím, že to bude fungovat i po té lidské stránce.

 

Jdete daleko pro ostřejší slovo v tréninku nebo zápase?

Ne, vulgární vyjadřování nemám v repertoáru. To ale neznamená, že občas nezvýším hlas. Obecně ale zastávám názor, že co se v tréninku nenatrénuje, to se v utkání neuřve.

 

Jako trenér jste zastáncem volnějšího stylu nebo pevného dodržování taktiky?

Pokud zůstaneme u U19 a mužů mám raději řízenou hru. Ale když poznám typy hráčů, kteří jsou schopni tvořit, číst hru, reagovat na ni a to vše bez ztrát míčů, prostor dostanou.

 

Jak těžké je přebrat tým v podstatě v dospělosti hráčů než si ho piplat od minižáků?

Beru to jako normální věc. Dnes již málokdo vede družstvo od přípravky až do dospělosti.

 

Je těžší přebírat tým po Pavlu Benešovi než po někom, kdo není tak známou osobností?

Pavel Beneš byl vynikající hráč a teď je i výborný trenér. Přeji mu v novém angažmá hodně úspěchů. S ním do vyšší věkové kategorie odešla i půlka týmu. Družstvo bylo určitě skvěle připraveno, takže je to spíše výhoda. Máme na čem stavět.

 

Junioři U19A
02.08.2017 - 11:17