KADETI NA SLOVINSKÉ MISI

Mezinárodní konfrontaci kadetům U17 přinesl turnaj ve Slovinsku o minulém víkendu. Ze čtyř zápasů ve třech dnech jsme prohráli jeden ve skupině a po výhře v nedělním zápase o pořadí proti druhému českému týmu z USK Praha, jsme obsadili třetí místo.

V pátek 7.9. v 5:30 ráno vyrazil tým kadetů U17 na mezinárodní turnaj Postani Sani 2018. První zastávkou byl Maribor, kde se hráči a trenéři ubytovali v hotelu Tabor. Po krátkém odpočinku se tým vydal do Slovenské Bistrice, tedy města, které hostilo samotný turnaj.

V prvním utkání se nám postavil tým Zlatorog Laško. Úvodní poločas byl v našem podání trochu rozpačitý, hráči měli těžké nohy po dlouhé cestě, ale v průběhu zápasu se dostali do optimálního tempa. Bohužel, než jsme začali běhat, prohrávali jsme rozdílem 15ti bodů, a tak v poslední čtvrtině proti velice agresivně hrajícím hráčům Zlatorogu jsme započali stíhací jízdu, která vygradovala k vyrovnání skóre na 74:74. V posledních pár vteřinách jsme měli k dispozici ještě oddechový čas a prostor na útok, který jsme využili a s klaksonem oznamujícím konec zápasu vsítili rozhodující koš na konečných 76:74.

Po zápase čekal tým návrat do hotelu v Mariboru, večeře a konečně i spánek po 7 hodinové cestě a utkání. V sobotu odehrál náš tým dva zápasy, určující konečné pořadí ve skupině.

Naším prvním sobotním soupeřem byl Triglav. V tomto utkání jsme se prezentovali pěkným basketbalem a i přes chyby, kterých se do budoucna chceme vyvarovat, jsme dokázali zvítězit o 20 bodů. Soupeř neměl značnou výškovou převahu, proto se nám dařilo i na doskoku, což výrazně pozvedlo úroveň naší hry, protože jsme mohli častěji přecházet do protiútoků.

Po obědě a velice krátkém odpočinku nás čekal poslední soupeř ve skupině a zároveň největší favorit i pozdější vítěz turnaje - Petrol Olimpija Ljubljana. Předešlé utkání jsme skončili ve 13:30 a měli jen krátký čas na oběd a následnou regeneraci, jelikož již v 16:00 začínal zápas, což pro nás bylo velice nepříjemné.

Tým, který byl lépe fyzicky vybavený se na celém turnaji prezentoval replicas de relojes suizos velice kvalitním basketbalem. V první čtvrtině jsme se soupeře zalekli a rychle jsme prohrávali o 18 bodů! Až do poločasu se náš tým hledal. Nedařilo se na doskoku, na každý koš jsme se nadřeli a hlavně jsme vůbec nebyli fyzičtí. Ve druhém poločase se obraz hry změnil a dokázali jsme se soupeřem držet krok a to jak herně, tak bodově. I přesto, že jsme měli v nohách polední zápas, dokázali jsme ze sebe vymačkat maximum a i přes porážku o 19 bodů byl pro nás tento zápas obrovská zkušenost.

Náš tým tedy skončil druhý ve skupině a v neděli nás čekal zápas o třetí místo, ve kterém jsme nastoupili proti týmu USK Praha. Zápas jsme nezačali vůbec dobře a soupeř po první čtvrtině vedl. Do poločasu jsme skóre otočili a dostali se do šestibodového vedení. Ve druhém poločase jsme přitvrdili v obraně a začali jsme udávat tempo hry a zcela kontrolovali průběh zápasu. Výhra o 17 bodů nakonec odpovídala dění na hřišti.

V turnaji jsme obsadili pěkné třetí místo, které nás těší, ale přece jen se do Slovinska nejelo kvůli dobrému umístění. Důležitý pro nás byl kontakt s kvalitním evropským basketbalem. Turnaj potvrdil, že top týmy v Evropě se od těch českých liší především fyzičtějším pojetím hry. Z všech zápasu si odnášíme potřebné zkušenosti a poznatky. Čeká nás ještě měsíc přípravy a práce bude hodně, ale potvrdilo se, že jsme na dobré cestě.

V neděli cca ve 23 hodin se náš tým dopravil do Nymburka a mise Slovinsko byla úspěšně zakončena.

„Oba dva absolvované turnaje nám daly hodně informací o naší hře, pomohly k sehrání týmu, ale také a to zejména k vytvoření důležité týmové chemie, která se zápas od zápas zlepšovala. Hráči se během turnajů lépe poznali i mimo palubovku a hlavně zvládli spoustu těžkých a vyrovnaných koncovek utkání, což nás zejména psychicky velice povzbudí. Nyní se již můžeme pomalu začít těšit na start extraligy kadetů U17,“ řekl po návratu trenér Jan Košař.