MČR a NF - KDY, KDO, JAK,...

Dlouhodobé soutěže Mládežnických, žákovských a minižákovských kategorií pomalu končí nebo už skončily, a proto začne přituhovat v bojích o medaile. Pojďme se podívat, jak se našim týmům daří/dařilo a které z nich uvidíme na závěrečných turnajích.

 

Systém, závěrečných turnajů je pro různé věkové kategorie odlišný. Mezi juniory U19 a kadety U17 je závěrečným turnajem FINAL 4, proto se musí ještě po základní části zredukovat počet týmů na čtyři ve čtvrtfinále play-off. Oba naše týmy do něj postupují. Žákovské kategorie U15 a U14 čtvrtfinále nehrají, ale z extraligy postupují přímo. Mistrovství ČR se zúčastní vždy osm nejlepších týmů. V minižákovských kategoriích U13, U12 a U11 se kromě krajského přeboru odehrály kvalifikace o Národní finále (jak se poslednímu turnaji říká) jako separátní turnaje či zápasy (podle počtu přihlášených). Na NF postupují zpravidla vítězové kvalifikace, zúčastní se ho pořadatel a některé kraje, kde je vysoká kvalita basketbalu mohou postoupit na NF i dva týmy.

 

Junioři U19 skončili v extralize na 6.místě, když v průběhu sezony nasbírali 13 vítězství ve 22 kolech. Jako šestý tým se kvalifikovali do čtvrtfinále proti třetímu týmu extraligy. Tím je družstvo BCM Prostějov, které má bilanci 16 vítězství a 6 porážek. V letošní sezoně jsme v Prostějově v listopadu zvítězili přesvědčivě 99:77, v březnu na domácí palubovce slavil výhru soupeř 77:69. První dva zápasy jsou na programu o příštím víkendu (30./31.3.) v Prostějově, za 14 dní se bude hrát jeden nebo dva zápasy v Nymburce (13.4./14.4.). Pokud už nebude mít jeden z týmů na svém kontě 3 výhry, bude se rozhodovat 24.4. v Prostějově. Ještě pohled do historie: Prostějov byl naším soupeřem ve čtvrtfinále i před dvěma roky, kdy však bylo pořadí obrácené. Tehdy jsme vyhráli 3:1 na zápasy.    

Turnaj MČR se odehraje 4. až 5.května na palubovce nejvýše postaveného postupujícího ze čtvrtfinále. Dá se předpokládat, že to bude na Folimance, protože USK zvítězilo v základní části extraligy a dá se předpokládat, že to potvrdí i ve čtvrtfinále s Kondory Liberec.

 

Kadeti U17 o tomto víkendu dohráli také svou základní skupinu extraligy a díky dvěma výhrám odrazili snahy týmů za nimi ohrozit jejich čtvrté místo, které se letos bralo za 15 výher a 7 proher. Pátý Sokol Pražský je o jednu výhru chudší. Protože se play-off hraje stejným způsobem jako u kategorie U19, změří naši Akademici se Sokolem své síly ve čtvrtfinále. Tady jsou síly vyrovnané a odpovídající postavení obou týmů v tabulce. V základní části extraligy jsme nejprve Sokoly na jejich palubovce porazili 96:95 v prodloužení, odveta však vyšla o poznání lépe hostům, kteří vyhráli 96:62. Čtvrtfinále budeme začínat na domácí palubovce 6. a 7.dubna, dva zápasy odvety jsou na programu o víkendu 27./28.dubna v Praze a případný rozhodující zápas by se hrál v Nymburce ve středu 1.května.

Turnaj MČR se odehraje 11. až 12.května na palubovce nejvýše postaveného postupujícího ze čtvrtfinále. Dá se předpokládat, že to bude v Brně, protože SAM Brno zvítězilo v základní části extraligy a pokud přehraje NH Ostravu (v základní části 95:76 a 90:54 pro SAM), stane se pořadatelem.

 

Starší žáci U15 jsou čtyři kola před koncem extraligy na 7.místě a v průběhu závěru základní skupiny by mohli mimo postupovou osmičku spadnout jen kdyby všechno prohráli a USK všechno vyhrálo. Tedy jedno vítězství z venkovních zápasů proti Sokolu Pražskému (1.), USK Praha (10.), Sokolu Písek (6.) a BŠ Tygři Praha (12.) znamená postup na závěrečný turnaj.

Mistrovství ČR se koná jako FINAL 8 ve dnech 1. až 4.května u vítěze základní části. To si zatím hlídá Sokol Pražský, ale Tygři z Brna jsou jim v patách a další už jen v rovině teorie. Před MČR budou týmy rozděleny do dvou skupin (A a B) losem vždy z dvojic 1/2, 3/4, 5/6, 7/8. Pořadí zápasů je pak následující:  

1. den: A1-A4, A2-A3, B1-B4, B2-B3, A4-A3, A1-A2

2. den: B4-B3, B1-B2, A2-A4, A3-A1, B2-B4, B3-B1

3. den: 3.A – 4.B, 3.B – 4.A, 1.A – 2.B, 1.B – 2.A

4. den: zápasy o 7.m (poražení z 3.A–4.B, 3.B–4.A) , 5.m (vítězové z 3.A–4.B, 3.B–4.A), 3.m (poražení z 1.A–2.B, 1.B–2.A) a finále (vítězové 1.A–2.B, 1.B–2.A)

 

Mladším žákům U14 zbývají do konce extraligy dvě kola. V této kategorii se hrají dvě skupiny po 8 účastnících a na MČR postupují první čtyři z každé skupiny. Vzhledem k tomu, že náskok na pátý tým naší skupiny jsou tři body, máme postup v kapse.

Mistrovství ČR se koná jako FINAL 8 ve dnech 25. až 28.dubna (o místu se ještě nerozhodlo). Před MČR (10.4.) budou týmy rozděleny do dvou skupin (A a B) losem vždy z dvojic 1/1, 2/2, 3/3, 4/4 ze dvou skupin extraligy. Pořadí jednotlivých zápasů a systém je stejný jako u kategorie U15.

 

Starší minižáci U13 si postup na Národní finále, které se bude konat v Pelhřimově ve dnech 10. až 12.května, vybojovali nad Kolínem v kvalifikaci. Tucet týmů bude rozděleno do 4 skupin po třech. V naší skupině dále bude jeden klub z pražského přeboru a jeden z východních Čech. Podle oblastních koeficientů, by to měl být vítěz v pražském přeboru - buď BŠ Tygři Praha nebo Sokol Pražský, z východních Čech by to měl být jiný tým než Synthesia Pardubice, který vyhrál kvalifikaci nad Josefovem. Nechme se překvapit…

Systém NF U13 je stejný jako v minulých letech. V prvních dvou dnech se ve dvou halách odehraje následující: každý s každým ve skupině | první dva z každé skupiny křížem čtvrtfinále (1A-2B, 2A-1B, 1C-2D, 2C-1D), vítězové čtvrtfinále odehrají semifinále, poražení ze čtvrtfinále odehrají dva vložené zápasy a poslední ze skupin budou hrát systémem 3A-3B + 3C-3D | Poslední den se hraje o pořadí.

 

Mladší (U12) a nejmladší (U11) minižáci se na Národní finále nekvalifikovali. Střední Čechy budou zastupovat: BK Brandýs (U12) a Basket Poděbrady (U11).

BA Nymburk
24.03.2019 - 18:42